Обзор на "Самодива" - истини и легенди | част II през погледа на Венцислава Великова

Обзор на "Самодива" - истини и легенди | част II през погледа на Венцислава Великова

Нека да ви напиша малко информация за книгата: на първо място – тя се издава във връзка с Фестивала на българската легенда „Самодивско сборище“, който се провежда в село Лилково, пловдивска област, през летните месеци. Това е втората част на сборника. Първата издадохме юли месец. Поради големия интерес към текстове с такова съдържание, както от страна на автори, така и от страна на читатели, издателство „Трейшън Прес“ инициира отпечатването на тази втора част.

На второ място, книгата се издава и разпространява с благотворителна цел – със събраните средства от продажбата ѝ, подпомагаме стремежа на НЧ „Родопска искра 2020“ да отремонтира сградата на читалището си.

В книгата има както истински истории, така и художествени творби – разкази и стихове.

Началото на книгата давам аз с един стих, написан в стил народна песен. Стихът беше като мото на тазгодишното издание на фестивала. Написан е специално на “малките лилковски” Самодиви, които наистина посрещаха гостите с китка здравец, привързан с червен конец и питка с лилковски мед.

Следва статия за Самодивата (като уважение към това същество, името му – „Самодива“ е написано в цялото съдържание с главна буква). Написах я като не претендирам за научност на статията. Вземала съм текстове от интернет и от прочетени от мен книги, специално за случая. Там, където знам източниците, съм ги посочила.

Ако някой реши да прочете повече за съществото Самодива, трябва да се зарови в библиотеките и в научните книги на етнолози и фолклористи. Затова опростено поднесох голяма част от информацията, която е необходима, за да се придобие обща представа за това митологично същество.

Книгата съдържа 13 автора с общо 19 текста. Ще ви запозная с всеки един поотделно.

Всеки автор е представил себе си, както сам се вижда. Всички от тях са добавили и своя снимка.

Първият автор е една прекрасна млада дама от Варна – Бела Харитова. Избрах тя да постави началото на авторското представяне на книгата с нейната поема „Самодива“. Тя описва най-често срещаната случка при досега със Самодива. Поднесена е приятно, напевно. Чете се много леко. Като мелодия е.

Вторият  текст е разказ, също на Бела. Художествена интерпретация е и е поднесен много омайващо. Разказва за Дамян и неговата самодивска свирка, останала от баща му. Дали е имал среща със Самодива!? Ще научите от разказа „Нощ в полето“.

Вторият автор с третия текст в книгата е Гергана Господинова от другия ни красив и мой любим морски град – Бургас. Нейният разказ „Сила“ разказва за живота на един мъж след срещата му с това прекрасно същество. Явно Самодивите привличат много погледите и страстите на мъжете и те ги пожелават, но за цял живот. Но възможно ли е това? Ще научите в края на разказа.

Третият автор в книгата е един господин от Монтана – Мирослав Брайков. Той представя два разказа, които са лесни като текстове и приятни за четене, дори и за деца. В тях са застъпени морални ценности, които са тачени от целият наш народ. „Самодивата и момъкът“ и „Легенда за пролетната Самодива“ ще оставят у вас нежна детска представа за това същество.

Младата Десислава Николова ви представя разказа си „Дядо Матей си избожда очите“. Ако искате да прочетете за силната страст на един мъж и за желанието му да запази в съзнанието си красотата на пиринската Самодива, ще трябва да се спрете и на историята на Десислава.

Събина Оприна е петият автор. Тя е от Видин и ще ви представи една стара история за Самодивска пещера и за нейните тайни. Разказът звучи почти като истински. Поднесен е много интересно и заинтригуващо.

Шестият автор е Наско Терзиев от село Лилково, където всъщност се провежда Фестивалът на българската легенда „Самодивско сборище“. Този е и авторът с истинската история. Всъщност това е една случка, която той знае от негов приятел. Беше ми предоставена под формата на няколко изречения. Поднесох я за вас по моят си начин и читателите, които познават творчеството ми, ще познаят моя стил на писане в разказа на Наско – „Вестителката“.

„Божествена несамота“ е един много интересен и бурен стих на седмия автор – Диана Иванова. Хваща те, завлича те и завършва не както си очаквал, изненадващо, но в същото време много приятно… усмихваш се в краят му.

Осмият автор Константина Лазара е от Разград. Имах удоволствието лично да се запозная с нея във Варна на Алеята на книгата през август. Тя представя два разказа – „Райко“ и „Самодива“. Четейки разказите така и не можах да разбера дали са истина или легенди. Разбира се, написани са от нея, но звучат точно като истински истории, запазили се там, някъде във времето…

Четирите стиха по-нататък в книгата – „Молба“, „Прокълната любов“, „Самодива“ и „Самодивска песен“ са на пловдивчанката Нина Сариева. Поднесени са леко, омайващо, унасящо.

Иван Фъртунов, отново от Бургас, е десетият автор в книгата. Той представя един много увлекателно написан разказ с лесното име „Дива“. Не се подлъгвайте обаче по краткото му име. Историята е доста дълбока, съвременна и хващаща вниманието още в самото начало.

Единадесетият автор е Елиза Хаджиева от село Могилица. Тя ни представя разказа „Майка“. Ако не знаех предварително, че историята е измислена, току бих си помислила, че отново ни предоставят в издателството една истинска случка. Не само, че за подобни случки съм чувала и в други истории, но и поднасянето на разказа пред погледа на читателите е прекрасно и много увлекателно. Унася читателя в граховата градина на главната героиня.

Последният автор ни представя два разказа – „Гробът на Самодивата“ и „Юдина поляна“. Авторката Денка Илиева от ямболско пише завладяващо. Представя историите сякаш ги е чула от нейни прародители. Всъщност нощните срещи със Самодивите винаги са били привлекателни. Какво се случва в нощите на двата разказа на Денка Илиева, може да разберете сами от книгата.

Закупувайки си книгата ни помагате в много направления. Подкрепяте каузата ни за помогнем на читалището в село Лилково, подкрепяте и каузата на Фестивала и силите, които са ни необходими да инициираме второ, трето и следващи издания на „Самодивско сборище“, където се опитваме да върнем българската митология на българите, подкрепяте също така и българщината, която е жизнено необходима днес на всички нас, за да оцелеем в този объркан свят.

 

Повече информация за книгата можете да прочетете тук - "Самодива" - истини и легенди | част II

Назад към блога

Оставяне на коментар

Издателство "Thracian Press"